Honor Band


Info from Arbor Creek HERE for District Auditions


Audition Expectations
    All top bands in the district are expected to send students to the All-District auditions. Through this process students learn more advanced rhythms, ranges of notes and musical expression. The audition itself is made to be as easy as possible. Students are given a letter, like AG, to remain anonymous, judges are out of sight behind a screen, and music and cuts are posted outside the room so students can mark them and then practice them in their warm up. Auditions are also designed to take less time that other district's auditions. 

All-District auditions are Saturday, October 21 at Arbor Creek Middle School. MAP
    Students that make the band get out of school on January 26 to rehearse with the All-District band and have a concert that night.
    (Audition Procedures at the bottom)

All-Region audition dates are split by instrument.
    Bari Sax, Tenor Sax, Euphonium and Tuba are after school on Wednesday, October 25, at Briarhill MS.
    Flute, Clarinet, Alto Sax, Trumpet, Trombone and Percussion are Saturday, October 28, at McKamy MS.
    (Audition Procedures at the bottom)

2017 All District Band Audition Times

 

10:30 AM Alto Saxophone ANAHI BRISENO 5
1:30 PM Cornet/Trumpet MICHEAL BROWN 6
3:30 PM Bb Clarinet FLOR CASTILLO MONCADA 4
10:30 AM Tenor Trombone Zachary Dennen 8
12:30 PM Bb Clarinet GUADALUPE DIONICIO 4
11:00 AM Bb Clarinet MARITZA GOMEZ 4
2:00 PM Flute AVERY GRAHAM 1
1:00 PM Tenor Trombone AXEL GUADARRAMA 8
12:30 PM Tenor Saxophone Dylan Guerrero 2
2:00 PM Cornet/Trumpet Aaron Guevara 6
3:00 PM Bb Clarinet SEANA GUILLORY 4
11:30 AM Flute LAUREN HERNANDEZ 1
4:00 PM Bb Clarinet OMAR IBARRA 4
4:00 PM Bb Clarinet DEYSY JAIMES 4
10:30 AM Tuba Ventura Jair 9
11:30 AM Percussion Hernandez Jesus 10
3:00 PM Percussion DAJON LANE 10
12:30 PM Alto Saxophone GABRIEL LARA 5
11:30 AM Bb Clarinet EDITH LOPEZ 4
9:30 AM Tenor Trombone Gomez Luis 8
1:00 PM Euphonium DIANA MALDONADO BERMEJO 9
2:00 PM Euphonium COSME MARTINEZ NEVAREZ 9
2:30 PM Flute AILEEN MARTINEZ RAMIREZ 1
10:00 AM Bb Clarinet DOMINICK MCCASKILL 4
12:30 PM Euphonium ANGEL MENDEZ 9
2:30 PM Euphonium EVELYN MUNDT 9
11:30 AM Cornet/Trumpet TYLER OSSOWSKI 6
11:30 AM Cornet/Trumpet TROY PRUITT 6
12:30 PM Cornet/Trumpet CHRISTOPHER RAMIREZ 6
9:30 AM Percussion DEYANARA RAMIREZ 10
10:00 AM Flute LESLI ROBERTO SECUNDINO 1
12:30 PM Flute LUZ RODRIGUEZ 1
10:30 AM Tuba OMAR SANCHEZ 9
9:00 AM Tuba VAN TRAN 9
8:30 AM Tuba SOPHIA VARGAS 9
11:00 AM Flute EVELYN VENCES GONZALEZ 1

  If there is a time conflict that has suddenly arisen please try to switch your student on your own campus (same instrument obviously).  We will fit all the kids in to audition even if they come at the wrong time, but they must audition in the time window for that instrument.  We will not hold a room open late or let a kid audition before that instrument’s window actually opens.

  Audition Instrument Windows are as follows

    Flute: 8:30 – 4:00
    Tenor Sax: 12:30 – 1:30
    Bari Sax: 1:30 – 2:30
    Bb Clarinet: 8:30 – 6:00
    Alto Sax: 8:30 – 1:30
    Trumpet: 8:30 – 5:00
    Trombone: 8:30 – 3:30
    Tuba: 8:30 – 11:30
    Euphonium: 12:00 – 4:00
    Percussion: 8:30 – 5:00


2017 All District Band Audition Procedures (Percussion at the bottom of this page)

 

PHASE I

    Major Scale 1 from memory (20 Points)
    Major Scale 2 from memory (20 Points)
    Chromatic Scale from memory (30 Points)
    Excerpt from the Technical or Lyrical Etude (100 Points)

    After playing the Phase I portion of the audition the student will pause.  The judges will then give the students one of the two responses.  
        If the student passes Phase I a judge will say; “Please continue with your audition.” 
        If the student does not pass Phase I a judge will say; “Thank you, your audition is complete.”

PHASE II

    Excerpt from the other etude (100 Points)
    Sight-Reading (70 Points)
    
340 Points for this audition.

2017 All Region Band Audition Times

 


Alto Sax 1 Sat 10:00 AM ANAHI BRISENO
Trumpet 1 Sat 12:30 PM MICHEAL BROWN
Clarinet 1 Sat 11:00 AM FLOR CASTILLO MONCADA
Trombone 2 Sat 1:00 PM Zachary Dennen
Clarinet 2 Sat 11:30 AM GUADALUPE DIONICIO
Clarinet 1 Sat 1:30 PM MARITZA GOMEZ
Flute 2 Sat 1:30 PM AVERY GRAHAM
Trombone 2 Sat 11:30 AM AXEL GUADARRAMA
Tenor Saxophone Wed 8:00 PM Dylan Guerrero
Trumpet 1 Sat 2:00 PM Aaron Guevara
Clarinet 2 Sat 11:00 AM SEANA GUILLORY
Percussion 2 Sat 12:30 PM JESUS HERNANDEZ
Flute 1 Sat 11:00 AM LAUREN HERNANDEZ
Clarinet 2 Sat 1:30 PM OMAR IBARRA
Clarinet 2 Sat 9:30 AM DEYSY JAIMES
Tuba 2 Wed 7:00 PM Ventura Jair
Percussion 2 Sat 10:30 AM DAJON LANE
Alto Sax 1 Sat 12:00 PM GABRIEL LARA
Clarinet 2 Sat 1:30 PM EDITH LOPEZ
Trombone 1 Sat 1:00 PM Gomez Luis
Euphonium 2 Wed 7:30 PM DIANA MALDONADO BERMEJO
Euphonium 1 Wed 7:00 PM COSME MARTINEZ NEVAREZ
Flute 2 Sat 12:30 PM AILEEN MARTINEZ RAMIREZ
Clarinet 2 Sat 2:00 PM DOMINICK MCCASKILL
Euphonium 1 Wed 7:30 PM ANGEL MENDEZ
Euphonium 2 Wed 7:30 PM EVELYN MUNDT
Trumpet 2 Sat 10:30 AM TYLER OSSOWSKI
Clarinet 2 Sat 1:00 PM Amaechi Prince
Trumpet 2 Sat 10:00 AM TROY PRUITT
Trumpet 2 Sat 1:00 PM CHRISTOPHER RAMIREZ
Percussion 3 Sat 11:30 AM DEYANARA RAMIREZ
Flute 1 Sat 12:30 PM LESLI ROBERTO SECUNDINO
Flute 1 Sat 9:00 AM LUZ RODRIGUEZ
Tuba 2 Wed 6:00 PM OMAR SANCHEZ
Tuba 1 Wed 6:30 PM VAN TRAN
Tuba 2 Wed 6:30 PM SOPHIA VARGAS
Flute 2 Sat 12:30 PM EVELYN VENCES GONZALEZ




2017 All Region Band Audition Procedures (Percussion at the bottom of this page)

 

  1. Wednesday, October 25: Briarhill Middle School -  Bari Sax, Tenor Sax, Euphonium, Tuba

  1. Saturday, October 28: McKamy Middle School - Flute,  Clarinet, Alto Sax, Horn, Trumpet, Trombone, Percussion

Single-Room Format: Phase I - Tenor Sax, Bari Sax

    Play 2 posted major scales by memory (10 points each) 
    Play chromatic scale by memory (20 points)
    Play 1st etude cut (100 points)

If student moves to Phase II:
    Play 2nd etude cut (100 points)

Sight-read (8 measures, 30 seconds to study), 60 points 

300 Points for this audition.

Multi-Room Format: Euphonium, Tuba, Clarinet, Horn, Trumpet, Trombone, Percussion

Phase I

    Play 1 posted major scale by memory 
    Play chromatic scale by memory
    Play posted lyrical etude cut
    Play posted technical etude

Phase II

    Play chromatic scale by memory- 20 points
    Play 2nd lyrical etude cut- 100 points
    Play 2nd technical etude cut- 100 points
    Sight-read (8 measures, 30 seconds to study)- 60 points TOTAL POINTS= 280



Percussion - District

 

    Phase I

    Enter audition room with mallets, sticks, and music (leave stick bags and binders with monitor) Play posted major scale by memory
    Play chromatic scale by memory
    Play mallet etude cut
    Play assigned rudiment 
    Play snare drum cut

    Phase II

    Play timpani etude cut- 100 points
    Play mallet etude cut- 100 points
    Bell sight-reading (4 measures, bell mallets provided, 15 seconds to study)- 30 points 
    Play snare etude cut- 100 points
    Snare sight-reading (8 measures, 30 seconds to study)- 60 points
    TOTAL POINTS: 390 



Percussion - Region

 

A snare drum, marimba and timpani will be provided in the audition room.  Bells will be used for the keyboard sight reading.  However, the student may set up their own snare drum.  Percussionists must provide their own mallets and drumsticks for the etudes and snare drum sight reading.  A set of brass mallets will be provided to be used for the sight reading on bells.  

PHASE I


    One Rudiment (20 Points)
    Snare Excerpt (100 Points)
    One Scale (20 Points)
    Mallet Excerpt (100 Points)

    After playing the Phase I portion of the audition the student will pause.  The judges will then give the students one of the two responses.  
        If the student passes Phase I a judge will say; “Please continue with your audition.”  
        If the student does not pass Phase I a judge will say; “Thank you, your audition is complete.”

PHASE II

   
    Timpani Etude (100 Points)
    Sight-reading on Snare (35 Points)
    Sight-reading on Bells (35 Points)
    
410 points for this audition.


Honor Band Assignments

Due October 13
    Scale pass-offs are due next Friday, October 13. Each scale is worth 10% and the chromatic is 20%. 
    Students may record them in Charms.

Due October 20
    Both Etudes
    
Due November 01
    Cuts from Ghost of the Lost Ship

Sectionals Each Week:
There are only a couple of students that don't have 100% due to weekly sectional grades, performance grades and the required masterclass.
Each student is required to come to at least one that is scheduled per week. 
    Monday Morning: Beginner Band
    Monday Afternoon: Beginner Band and Saxophones 
    Tuesday Morning: Trumpets
    Tuesday Afternoon: Clarinet and Horn
    Wednesday Morning: Clarinet and Low Brass
    Wednesday Afternoon: Clarinet and Low Brass
    Thursday Morning: Percussion
    Thursday After School: Flutes and Percussion
    Friday Morning: Flutes and Brass

Comments